Frm Haylaz - Portal
Sitemize Hoşgeldiniz !

Sitemiz Hakkında Kısa Bir Bilgi ;

1-Sitemiz Eğlence ve Paylaşıma Yöneliktir !
2-Sitede Yetki Almak İçin Paylaşım Gereklidir !
3-Sitemizde Hack Bölümü Bulunmaktadır !
4-Sitemiz MahseriTurk.Com Sponsorluğundadır !
5-Sitemiz Sizlerin ve Biz Yönetici Ekibinin Paylaşımlarıyla FrmHaylaz.Net Olarak Yayına Geçecektir !
6-Sitemizde Sigara İçmek Yasaktır ! Sigara İçmenin Cezası 500 Konudur !

Teşekkürler.......
Frm Haylaz - Portal
Sitemize Hoşgeldiniz !

Sitemiz Hakkında Kısa Bir Bilgi ;

1-Sitemiz Eğlence ve Paylaşıma Yöneliktir !
2-Sitede Yetki Almak İçin Paylaşım Gereklidir !
3-Sitemizde Hack Bölümü Bulunmaktadır !
4-Sitemiz MahseriTurk.Com Sponsorluğundadır !
5-Sitemiz Sizlerin ve Biz Yönetici Ekibinin Paylaşımlarıyla FrmHaylaz.Net Olarak Yayına Geçecektir !
6-Sitemizde Sigara İçmek Yasaktır ! Sigara İçmenin Cezası 500 Konudur !

Teşekkürler.......
Frm Haylaz - Portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Frm Haylaz - Portal

AnasayfaPortalLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Arda kapışması!

YazarMesaj
gidenyol
Özel Üye
Özel Üye
gidenyol

Arda kapışması! 78979810
Tecrübe : 4524
Teşekkür Sayısı : 3

Arda kapışması! Empty
MesajKonu: Arda kapışması!   Arda kapışması! Icon_minitimeÇarş. Tem. 15, 2009 10:52 am

Arda kapışması!
Ekranda dev buluşma. Galatasaray Başkanı Adnan Polat, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, Arena Özel Programı'nda deneyimli gazeteci Uğur Dündar'ın konuğu oldu.

Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören ile Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz programa katılmazken Uğur Dündar, Yıldırım Demirören ve Mecnun Otyakmaz'ın neden programa katılmadığını şöyle açıkladı: Yıldırım Demirören ve Mecnun Otyakmaz, Beşiktaş ve Sivasspor Şampiyonlar Ligi'ne katılacağı için bu akşam aramızda yok çünkü, bu gece konumuz Avrupa Ligi. Dündar programda ilk sorunusun Adnan Polat'a yöneltti.

Uğur Dündar: Galatasaray Avrupa Ligi'ne hazır mı?

Adnan Polat: UEFA'nın bu yeni organizasyonu çok daha iyi. Çünkü çeyrek finale kadar önceden hep cepten harcıyorduk, artık Şampiyonlar Ligi'ne benzer bir program oldu. İşin bir tarafı bu, diğer tarafı da yeni bir heyecan geldi kupaya. Geçen sene aldığımız neticelerden dolayı ilk maçımızı iki gün sonra oynayacağız. Hazır olmaya mecburuz, istediğimiz ölçüde hazır değiliz ama bu turda bir endişe duymuyorum.

Uğur Dündar: Sayın Aziz Yıldırım siz nasıl bakıyorsunuz Avrupa Ligi'ne?

Aziz Yıldırım: Avrupa Ligi'nde takımımıza ve diğer takımlara başarılar diliyorum. Avrupa Ligi'nde geçmişte oynadığımız maçlarda pek kazanç sağlayamıyorduk. Yeni formatta yüzde kırk civarında bir gelir sağlanabiliyor.

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener de Avrupa Ligi ile ilgili olarak şunları söyledi: "Biz biraz daha avantajlıyız. Ben çok önemsiyorum, çünkü Trabzon şehri uzun zamandır Avrupa Kupaları'nda yok. Dörtlü gruplara kalmamız çok önemli. Bunun önemi konusunda taraftarımız tam bilinçlenmiş değil. Ekonomik olarak kulübümüze çok büyük katkıları olacak, umarım bu sezon başarılı oluruz.

Uğur Dündar: Galatasaray transferde nelere dikkat ediyor?

Adnan Polat: Gazetelerde çıkan haberlere göre değil, kendi ihtiyaçlarımıza göre transferler yapıyoruz. İşin teknik ve ekonomik boyutunu tartışıyoruz. Özellikle Galatasaray ve Fenerbahçe için her gazete bir sayfa doldurmak zorunda, haber bulunamadığı için bu sayfalar dolduruluyor. Galatasaray için adı geçen futbolcuların yüzde 90'ı yalan. Ama biz bunlara alıştık, medya haber bulamadığı için o sayfaları bir şekilde dolduracak. Bir sürü isim yazıyorlar, sonunda kesinlikle bir tanesi tutuyor ve biz demiştik diyorlar. Bu sene yaptığımız transferlerin hepsini gizli tutabildik. Dış transferi yalnızca Haldun Üstünel ve ben biliyorum. Futbolda transfer hiçbir zaman için yeterli olmaz, her an her şey olabilir. Transfer hiç bitmez.

Uğur Dündar: Peşpeşe bir iki transfer bombası patlatacağınızı biliyoruz. Siz neler söyleyeceksiniz.

Aziz Yıldırım: Kulüpler laf olsun diye transfer yapmaz, yaparsanız boşa yapmış olursunuz. Eksik yerlerimize transfer yaptık, iki oyuncu daha alacağız. Takımımızın ruhuna uyacak isimler alacağız. Ronaldinho'ya yılda 12 milyon avro versek, dört yılda yaklaşık 50 milyon avro yapar. Bu da inanılmaz bir rakam, bu tarz haberler taraftarı da beklenti içine sokuyor. Kulübün bütçeleri içinde kalan oyuncuları transfer edeceğiz. Bir orta saha, belki de bir stoper ve sol tarafa bir oyuncu alacağız. Sayın Daum bu mevkiiler için beşer isim tespit etti, biz de bu isimler üzerinde çalışmaları yapacağız.

"AZİZ YILDIRIM'IN G.SARAYLI OLMASINDAN KORKUYORUM"

Uğur Dündar: Sayın Aziz Yıldırım, Arda'yı transfer etmek istediğinizi Adnan Polat'a söylediniz ve 15 milyon avro'da teklif ettiniz. Bana yarım saat konuşma izni verin, bu işi hallederim ifadesini kullandınız.

Aziz Yıldırım: 15 dakika konuşuyum dedim, olumlu olumsuz konuyu kapatırım dedim. İzin verilirse o iddiam devam ediyor.

Adnan Polat: Aziz Bey çok büyük Fenerbahçeli, Arda ile Aziz Bey'i 15 dakika yalnız bırakırsam Aziz Yıldırım'ın Galatasaraylı olacağından korkuyorum. Boşu boşuna vakit harcamayalım, Arda'yı Türkiye'de hiçbir yere para ile satmayız. Onun kariyer planlamasında Avrupa var.

Aziz Yıldırım: Yöneticiler takım değiştirmez Sayın Polat, futbolcular takım değiştirir. Kulüpler bir oyuncuyu istiyorsa, bu ileride bir şekilde çözülür. Sen dışarıya satınca artık senin sözün geçmiyor. Gittiği zaman konuşalım, ileride tekrar konuşuruz.

Uğur Dündar: Rijkaard'ın çok parlak bir kariyeri var. Türkiye'de farklı bir ortam var. Bu ortamda ne kadarlık bir destek vermeyi düşünüyorsunuz?

Adnan Polat: İki senelik sözleşmesi var. Bu sürecin içinde Rijkaard'ın takımın başında olmasını arzu ediyoruz. Kariyeri ve imajıyla da önümüzdeki sezon arzu edilen yerde olmasa da ondan sonraki sene de takımın başında kalacak kredisi var diye düşünüyorum. Büyük kulüplerde ikinci olmak başarısızlık olarak adlediliyor. Aziz Bey geçen sene Avrupa Şampiyonu Hoca ve İspanya gol kralını getirdi. Aziz Bey ne yapsın! Özellikle yabancı hocalara zaman tanımak lazım. Bazen şanssızlıklarla beklenen başarılar gelmiyor ama hoca ışık veriyorsa, o hoca ile yola devam edilmeli.

Uğur Dündar: Yayın ihalesi yeniden yapılmalı mı?

Adnan Polat: Biz çok büyük harcamalar yapmadık ama bizden beklenen Avrupa'da başarılı olmak. Bunun için ekonomi çok önemli. Geçtiğimiz sezonu Real Madrid'in başındaki sportif direktörle konuştuğumuz zaman transfer bütçelerinin geçtiğimiz sezon için 100 milyon avro olduğu söylendi.Bizim bu takımlarla başabaş mücadele etmemiz isteniyor. Televizyon yayın gelirleri, kulüplerin en büyük gelir kaynaklarından biri. Bunu diğer büyük liglerle kıyasladığımız zaman heralde beşte bir oranında paralar alıyoruz. Futbol yayınından gelen rakamlar, bizden beklenenleri karşılamak için çok küçük.

Uğur Dündar'ın, yayın ihalesiyle ilgili sorusuna başkanlar şu yanıtı verdi.

Aziz Yıldırım: Fenerbahçe'nin eline geçen sene geçen para 13,6 milyon Avro, bir önceki sene 18 milyon Avro. Biz bu sene iyi olsaydık yine 18 milyon Avro alacaktık. Fenerbahçe'nin bütçesi 220 milyon avro, yani bu gelir yüzde 10'u bile değil. Havuz sistemi tamam bozulmasın ama büyük kulüpler tek başına hareket etseler 40-50 milyon avro elde edebilirler. Bayer Münih'in televizyon geliri 70 milyon avro. Fenerbahçe 20 milyon dolar, karşınızda 70 milyon avro. Herkes yayıncı kuruluşun çok fazla para verdiğini söylüyor.

Adnan Polat: Galatasaray ve Fenerbahçe'nin yayından aldığı paralarla bir tane iyi futbolcuyu transfer edemiyorsunuz.

Sadri Şener: Yayından bu sene 19-20 trilyona yakın bir para aldık. Elimizde para yok diye kalitesiz futbolcu almak niyetinde değiliz. Bizim gelirlerimizi arttırmak için daha farklı projelerimiz de var.

HAKEM TARTIŞMASI!

Başkanlar, hakem konusunu açıldığında ise ayrıma düştü...

Aziz Yıldırım: Hakemlerimizde bir gelişme yok, kendi içlerindeki problemlerini sahaya yansıttılar. Hakemlerin hatalarında kötü niyet yok ama bunun ötesinde gelişme yok. Bu gelişme olmaması da bir anlamda kötü niyet olarak algılanabilir. Yabancı hakem gelsin, hakemlerimiz ders alsın dedik.

Sadri Şener: Ben Türk hakemlerinin bu yükün altından kalkacağına inanıyorum. İyi bir eğitimle bu iş çözülür. Hakemler her itiraza kart veriyorlar. Özellikle yardımcı hakemlere önem verilmeli, çünkü en kritik kararları onlar veriyorlar. Hakemleri baskı altında tutmamalıyız.

Aziz Yıldırım: Ben Sadri Başkana katılmıyorum. Belediye maçımıza uzun süredir maçımıza verilmeyen bir hakem verildi. İki tane ofsayttan gol yedik ve maçı kaybettik. O hakeme iki hafta sonra yine maç verildi.

Adnan Polat: Futbolcularımız son 15 senede büyük kulüplerde yer almaya başladı. Sadri Bey ve Aziz Bey'in söylediği şu konu doğru, neden hakemlerimiz Avrupa'da üst düzey maç yönetmiyor. Demekki hakemlerimizin eğitiminde ve futbol düşüncelerinde bir eksiklik var. Bizim bunu bulup sorunu çözmemiz lazım. Bu hakemlerle ligi götürmeliyiz.

Aziz Yıldırım, son olarak menajerlik sisteminden şikayet etti. Devletin, menajerleri takip etmesini söyledi. Bir menajerin 80 oyuncusu olduğunu söyleyen Yıldırım, bu konuya dikkat çekti.

Uğur Dündar, Başkanlar'dan ayda 1 defa lig içinde de bir araya gelmelerini istedi ancak başkanlar iş yoğunluğu nedeniyle bu talebi kabul etmedi. İleride yeniden dört büyük kulübün başkanı bir araya gelmesi için sözleşerek program sona erdi.

Arda kapışması!
1 sayfadaki 1 sayfası